.

Webová kamera v Šošůvce

O projektu

Webová kamera v Šošůvce
24/7 pohled do Moravského krasu

Projekt Webová kamera v Šošůvce funguje již od roku 2011. Jeho hlavním účelem vždy bylo a bude časosběrné snímání přírody Moravského krasu, údolí Příhona a Sloupu. Nový snímek se objevuje každou minutu a zpětně se na obrázky můžete podívat v hodinových intervalech až do května 2013.

Od srpna 2019 má kamera 2 vlastní teploměry, v dubnu 2022 byla doplněna spousta dalších čidel, čímž vznikla meteostanice, díky které je možné sledovat přesné počasí v Šošůvce.

Podpora projektu

Chcete-li podpořit projekt, můžete zaslat dobrovolný příspěvek pomocí QR kódu.
Výše příspěvku je zcela na Vás.

QR platba
Děkuji.
Příspěvek bude využit na platbu domény a webhostingových služeb, vylepšení, opravy, výměny čidel...

Jak to celé funguje?

Jak vlastně kamera funguje a co se všechno kolem ní měří, zjistíte ťápnutím na zelená tlačítka nebo mikropočítač v interaktivní grafice níže.Aktuální vizuál stojny s fotoaparátem, anemometrem, korouhví, čidlem slunečního záření, mlhy a dešťových kapek. Pod radiačním krytem je čidlo teploty a tlaku vzduchu.

Lokalita

Kamera je v chráněné krajinné oblasti Moravský kras, konkrétně v katastru obce Šošůvka (49.415148, 16.747171). Nachází se v její spodní části lidově zvané Příhon - silnice spojující Sloup a Šošůvku. Nahlíží směrem na Sloup, ale zabírá také cestu a několik střech domů ze Šošůvky.


Kamera je umístěna na 1,5 m vysokém sloupku nad střechou zahradního domku přibližně 5 metrů nad zemí a je natočena směrem na západ.


Panoramatické znázornění údolí a přibližný výhled kamery z daného místa. (Zdroj Mapy.cz 3D mapa)

Meteostanice

Od začátku dubna 2022 u kamery běží meteostanice. Skládá se z dílů běžně užívané sady WH1090 a spousty dodatečných čidel pro měření mnoha veličin kolem stavu počasí. U kamery se měří teplota, vlhkost, tlak vzduchu, rychlost a směr větru, srážky, sníh, sluneční svit a mlha.

Historie projektu kamery

První verze (2012 - 2013)


Zobrazit náhled

Nutno dodat, že kamera fotí již od listopadu 2011, ale do roku 2012 jsem nikam obrázky neposílal.

Web byl pouze anglicky, prvotně jsem počítal spíše se zahraničními návštěvami, jelikož jsem na web odkazoval ze zahraničního webu, který obsahuje kamery z celého světa.

Byl psaný na rychlo tím nejhorším způsobem, protože jsem na to vůbec neměl čas. Každopádně fungoval. Postupem času jsem potřeboval, aby web taky hezky vypadal, fungoval správně a dalo se s ním něco dělat, a tak jsem začal psát úplně nový web od základu.

Druhá verze (2013 - 2014)


Zobrazit náhled

Pokročilejší web, na kterém jsem dlouhý čas pracoval. Obsahoval automatickou detekci jazyka návštěvníka a poté buď zobrazil vše česky, nebo anglicky.

Novinkou byla galerie snímků a také prezentace obrázků s prolínáním.

Web prošel během roku neskutečně mnoha úpravami - přes změnu písma až po opravy poměrně vážných nedostatků.
Na konci ledna 2015 jsem se rozhodl vytvořit na kulaté číslo 10 000 snímků z kamery nový modernější web.

Třetí verze (2015 - 2016)


Zobrazit náhled

Web byl obohacen o detailnější informace ohledně užitých technologií webu a zajímavostí o zpracování a odesílání fotografií.

Vytvořil jsem úplně nový design do zelené, která se promítla i do současné verze. K tomu všemu byla již použitá nová kamera s hezčím obrazem.

Odstávka (2016 - 2017)


Zobrazit náhled

Web byl spolu s plánovaným faceliftem přemístěn na novou subdoménu.

Čtvrtá verze (2017 - současnost)


Zobrazit náhled

Po dlouhé odstávce projektu jsem vytvořil jednoduchý, funkční a přehledný web. Během roku 2018 byla vyměněna kamera za novou IP kameru s IR přísvitem. S tou vyvstala spousta problémů, kvůli kterým jsem musel kopletně přepsat smínkovací systém. Od roku 2021 kameru nahradil fotoaparát, který fotí ve vyšším rozlišení a lépe vidí v noci. Web je posutpně vylepšován a doplňován o nové funkce.

Spoustu zajímavostí se dozvíte také v novinkách.
Provozovány od roku 2015

Webová kamera v Šošůvce

© Zdeněk Strakerle 2013 - 2024

   Aktuální status kamery
   Diskuze (poznatky, připomínky)
    Hodnocení projektu

   Zajímavé odkazy
HkFree webkamery - inspirace využití fotoaparátu,
Webcams.cz - český seznam webkamer,
Windy kamery - mapa světa s webkamerami,
Sosuvka.com - stránky obce nové
Kamera je umístěna, nasměrována a nastavena tak, aby prokazatelně nesnímala soukromé pozemky, ani možný pohyb osob. Proto není porušeno ničí soukromí. Snímky z každé hodiny zůstávají veřejně přístupné ZDE na dobu neurčitou.

<