Při vydatných deštích se odporoučela digitální čidla BMP180 a poté také SHT31. Bohužel ze stejného důvodu jako první z páru BMP180. No a co se vlastně stalo?
Kryt čidla teploty a tlaku výše na obrázku má jednu konstrukční vadu. Kabel do něj vede ze shora. Při dešti se na horním víku vytvořilo dostatečně velké jezírko, že i přes lepidlo se kolem kabelu dostala voda, která poté stékala přímo na odkrytý plošný spoj čidla.
Kombinace dešťové vody a stejnosměrného napětí je ideální k tvorbě elektrochemické koroze a protože vše zůstalo v tomto stavu několik týdnů, měla vlhkost spoustu času napáchat velké škody. Stejný problém vznikl již před nějakou dobou u druhého čidla BMP180.
Na obrázku výše jsou vidět obě čidla. První s menší korozí se mi podařilo vyčistit. To druhé se bohužel neprobralo.
Řešení
Měl jsem spoustu času uvažovat, co se dá změnit. Nejdůležitější je vést přívod spodem, utěsnit otvor ve stříšce a eliminovat možnou korozi jakoukoliv vlhkostí.
Čidla jsem proto zalil epoxidovým lepidlem tak, aby zůstalo průchozí pouze čidlo samotné a otvor v něm. Uvnitř krytu jsem zvýšil vnitřní hrany, aby nedocházelo při silnějších poryvech k zafouknutí vody dovnitř.



Čidla jsou dnem vzhůru a epoxid má takový tvar, aby odváděl vodu na okraje a nestahoval ji zpátky k čidlu. BMP180 má navíc kolem senzoru asi 2mm vysoký tubus, aby se na povrch senzoru za žádných okolností voda nedostala.
Doufám, že tato drobná změna pomůže udržet meteostanici nadále v chodu bez problémů. Druhé redundantní čidlo BMP180 v plánu zatím koupit nemám, ale časem se určitě bude hodit.
Chcete-li podpořit projekt, můžete zaslat dobrovolný příspěvek pomocí QR kódu.
Výše příspěvku je zcela na Vás.
Děkuji.
Příspěvek bude využit na platbu domény a webhostingových služeb, vylepšení, opravy, výměny čidel...