Webová kamera v Šošůvce

O projektu

Webová kamera v Šošůvce
24/7 pohled do Moravského krasu

Projekt Webová kamera v Šošůvce funguje již od roku 2013. Jeho hlavním účelem vždy bylo a bude časosběrné snímání přírody Moravského krasu, údolí Příhona a Sloupu. Nový snímek se objeví každých pár sekund a zpětně se na obrázky můžete podívat v hodinových intervalech najetím kurzorem myši na náhledy. Nově od srpna 2019 má kamera 2 vlastní teploměry, pomocí kterých je vidět naprosto přesná teplota v Šošůvce.

Záznam, zpracovávání a sdílení dat

Pro snímání je použitý starší fotoaparát Canon PowerShot SX110 IS ovládaný počítačem přes USB. O snímání obrázků se stará Raspberry Pi 2 Model B díky software gPhoto, pomocí kterého také mění v průběhu hodin nastavení fotoaparátu. Fotoaparát jako takový je umístěn ve vodotěsné krabici s vlastním topením a cirkulací vzduchu. K řídícímu počítači jsou rovněž připojená dvě teplotní čidla DS18B20, která nezávisle na sobě každou minutu kontrolují teplotu ovzduší na dvou různých místech. Teplota se průměruje. Mikropočítač dále veškerá data automaticky zpracovává a odesílá přes FTP na tento web. Textová data s teplotou u obrázku jsou přidávána až na webové stránce.

Aktuální stav snímkování kamery zjistíte zde.


Lokalita

Kamera je v chráněné krajinné oblasti Moravský kras, konkrétně v katastru obce Šošůvka (49.415148, 16.747171). Nachází se v její spodní části lidově zvané Příhon - silnice spojující Sloup a Šošůvku. Nahlíží směrem na Sloup, ale zabírá také cestu a několik střech domů ze Šošůvky.

Kamera je umístěna na 1,5 m vysokém sloupku nad střechou zahradního domku přibližně 5 metrů nad zemí a je natočena směrem na západ.

Panoramatické znázornění údolí a přibližný výhled kamery z daného místa. (Zdroj Mapy.cz 3D mapa)

Historie projektu kamery

První verze (2012 - 2013)

Nutno dodat, že kamera fotí již od listopadu 2011, ale do doku 2012 jsem nikam obrázky neposílal.

Web byl pouze anglicky, prvotně jsem počítal spíše se zahraničními návštěvami, jelikož jsem na web odkazoval ze zahraničního webu, který obsahuje kamery z celého světa.

Byl psaný na rychlo tím nejhorším způsobem, protože jsem na to vůbec neměl čas. Každopádně fungoval. Postupem času jsem potřeboval, aby web taky hezky vypadal, fungoval správně a dalo se s ním něco dělat, a tak jsem začal psát úplně nový web od základu.

Druhá verze (2013 - 2014)

Pokročilejší web, na kterém jsem dlouhý čas pracoval. Obsahoval automatickou detekci jazyka návštěvníka a poté buď zobrazil vše česky, nebo anglicky.

Novinkou byla galerie snímků a také prezentace obrázků s prolínáním.

Web prošel během roku neskutečně mnoha úpravami - přes změnu písma až po opravy poměrně vážných nedostatků.
Na konci ledna 2015 jsem se rozhodl vytvořit na kulaté číslo 10 000 snímků z kamery nový modernější web.

Třetí verze (2015 - 2016)

Web byl obohacen o detailnější informace ohledně užitých technologií webu a zajímavostí o zpracování a odesílání fotografií.

Vytvořil jsem úplně nový design do zelené, která se promítla i do současné verze. K tomu všemu byla již použitá nová kamera s hezčím obrazem.

Odstávka (2016 - 2017)

Web byl spolu s plánovaným faceliftem přemístěn na novou subdoménu.

Čtvrtá verze (2017 - současnost)

Po dlouhé odstávce projektu jsem vytvořil jednoduchý, funkční a přehledný web. Během roku 2018 byla vyměněna kamera za novou (navíc noční) IP kameru. S tou vyvstala sice spousta problémů, kvůli kterým jsem musel kopletně přepsat smínkovací systém, ale v současnosti již vše parádně funguje. :)

Spoustu zajímavostí se dozvíte také v blogu.

Webová kamera v Šošůvce

© Zdeněk Strakerle 2013 - 2021

Aktuální status kamery