.

Webová kamera v Šošůvce

Novinky

3. 8. 2021Kamera znovu funkční + nová kamera u Sloupsko-Šošůvských jeskyní Tomáše Vybíhala

Přečteno 193x, dnes 0x
Po jisté odmlce, která byla způsobena závadou objektivu fotoaparátu, je projekt opět aktivní - byť v testovacím režimu. Mechanická závada, která způsobila to, že se převody objektivu někde uvnitř rozpadly, zapříčinila tento dlouhodobější výpadek. Přecejen to byl archivní kousek z roku 2004.

Obrázek fotoaparátu

V současnosti používám o něco novější foťák. Konkrétně Canon PowerShot SX110 IS. Princip fungování je úplně stejný jako doposud - mikropočítač udržuje spojení s foťákem a v intervalu přibližně jedné minuty posílá pomocí USB požadavek na fotku. Průběžně však kontroluje světelnost fotek, pomocí kterých přepíná mezi automatickým a manuálním režimem s delším časem (noční foto) a vyšším ISO.

Obrázek fotoaparátu

Při výměně však nastala řada problémů od částečné nekompatibility až po problém s kabeláží. Foťák jednoduše nechtěl komunikovat na 3m dlouhém vedení po některých kabelech, po jiných zase jen částečně. Po několika dlouhých hodinách se mi však povedlo najít vhodnou náhradu.

Obrázek fotoaparátu

Jak jsem již dříve zmiňoval, letos jsem vyráběl také pouzdro pro foťák s vlastním řízením teploty a cirkulací vzduchu v krytu, kolem skla a objektivu. S pomocí zásob silica gelu na stropu vodotěsné krabice je uvnitř regulovaná také vlhkost. Přes čočku objektivu a přední sklo při ochlazení proudí zahřátý sušší vzduch a brání tak vzniku rosného bodu (podobně jako u čelního skla v autě). Kondenzát proto může vzniknout pouze na stěnách a stropu, kde jej postupně odsaje onen silica gel. Celkové řešení však paradoxně vyšlo po finanční stránce i s foťákem z bazaru za stejnou cenu jako zbrusu nová IP kamera. Jen to chtělo trochu dřiny.

Obrázek fotoaparátu

Focení v současnosti probíhá - neprobíhá. Občas nastane sem tam nějaký výpadek. Všechno v rámci možností průběžně řeším, je to věc spíše optimalizace komunikace.

Nová kamera u Sloupsko-Šošůvských jeskyní Tomáše Vybíhala


Zrovna dnes jsem zaregistroval novou kameru u jeskyní ve Sloupě. Provozuje ji Tomáš Vybíhal. V současnosti také vylaďuje provoz. Tímto jej zdravím a přidávám odkaz do sekce Zajímavé odkazy v patičce tohoto webu na jeho stránky Vybihaltom.sweb.cz.

Fotka jeskyní

Ať to běhá a mnoho návštěv.


Více zajímavostí na hlavní straně.Chcete-li podpořit projekt, můžete zaslat dobrovolný příspěvek pomocí QR kódu.
Výše příspěvku je zcela na Vás.

QR platba
Děkuji.
Příspěvek bude využit na platbu domény a webhostingových služeb, vylepšení, opravy, výměny čidel...

Přidat komentářKomentáře k článku

Dosud nebyl přidán žádný komentář. Buďte první!

Novinky a zajímavosti kamery z Twitteru

Webová kamera v Šošůvce

© Zdeněk Strakerle 2013 - 2024

   Aktuální status kamery
   Diskuze (poznatky, připomínky)
    Hodnocení projektu

   Zajímavé odkazy
HkFree webkamery - inspirace využití fotoaparátu,
Webcams.cz - český seznam webkamer,
Windy kamery - mapa světa s webkamerami,
Sosuvka.com - stránky obce nové
Kamera je umístěna, nasměrována a nastavena tak, aby prokazatelně nesnímala soukromé pozemky, ani možný pohyb osob. Proto není porušeno ničí soukromí. Snímky z každé hodiny zůstávají veřejně přístupné ZDE na dobu neurčitou.

<