.

Webová kamera v Šošůvce

Novinky

4. 12. 2020Bude na Vánoce sníh?

Tohle je otázka, kterou si pokládáme snad každý rok. Do minulých let jsme všichni byli zvyklí na běžnou sněhovou nadílku (tedy alespoň u nás v nadmořské výšce kolem 550+ m) již koncem října a během listopadu bylo běžné, že sníh držel až do nového roku (některé roky až do dubna).
Budoucí zimy jistě nebudou tolik chladné jako dřív a co se množství srážek týče, pravděpodobně také ani tak vydatné. Popřípadě může docházet k mnohým teplotním výkyvům, které ze zimy udělají spíše něco jako "je jaro, podzim nebo proč zrovna sněží?"

Nejdetailnější předpověď logicky nabízí Český hydrometeorologický ústav. Jeho dlouhodobá předpověď s logicky poměrně velkým rozptylem sahá až do konce roku a dá se z něj vyčíst celkem nejasná budoucnost sněhu o Vánočních svátcích.

graf

Na grafu je vidět jasné pozvolné klesání teploty, které samozřejmě vzhledem k častým výkyvům není úplně stoprocentní, jedná se spíše o velmi hrubý průměr teplot. Jiné předpovědi (yr.no, Foreca) to vidí podobně.
Konkrétně kolem 21.-27. 12. je tedy podle této předpovědi reálně možné, že zde u nás, kde je chladněji, bude pod nulou. Předpověď říká obecně průměrná teplota. Tady bývá průměrně pěkná kosa.

graf

Srážky by mohly být mírně vyšší než minulý měsíc, což už se projevilo i ve většině měst. Pakliže se sejdou s nižší teplotou, sníh padat bude. Což by mohlo mimo jiné také být koncem příštího týdne. Do konce roku během svátků však pravděpodobně všude všechen sníh, pokud napadne, zase roztaje.

graf

Z konkrétního sloupcového grafu budou srážky spíše průměrné. Listopad byl mírně podprůměrný.

graf

Co z toho tedy vyplývá? Zde v Šošůvce je stále relativně nejasné, zda sníh během Vánoc skutečně bude. Je však velmi pravděpodobné, že do Vánoc ještě něco napadne a také roztaje.
Předpovědi se každý den trochu mění, nezbývá než doufat.

Více zajímavostí na hlavní straně.

Webová kamera v Šošůvce

© Zdeněk Strakerle 2013 - 2022

   Aktuální status kamery